W Młynach powstanie nowa świetlica.

Prawie 15 milionów złotych na budowy i modernizacje obiektów pełniących funkcję kulturalne trafi do małych miejscowości na Pomorzu Zachodnim z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz i samorządowcy z Chojny, Darłowa, Myśliborza, Pyrzyc, Reska i Wolina 1 października 2021 r. podpisali umowy na dofinansowanie projektów sześciu nowych świetlic wiejskich i jednego centrum aktywności lokalnej.

Środki z PROW przeznaczone na infrastrukturę kulturalną umożliwią budową nowych obiektów, oraz modernizację i doposażenie istniejących placówek. Pomogą również w realizacji takich pomysłów, jak przekształcenie dawnej hydroforni w nowoczesną świetlicę. Taki projekt przygotowała gmina Myślibórz, by w osadzie Wierzbówek stworzyć przyjazne miejsce integracji mieszkańców i organizacji lokalnych wydarzeń. Całkowity koszt inwestycji to ponad 640 tys. zł, a marszałkowskie dofinansowanie wyniesie 408 tys. 115 zł. Nieużytkowany budynek przejdzie gruntowną modernizację, powstanie również nowa droga dojazdowa, chodniki, miejsca parkingowe oraz instalacje techniczne.

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zmienia warunki życia mieszkańców małych, także tych najmniejszych, miejscowości. Nowe świetlice wiejskie i powstająca wokół nich infrastruktura nie tylko ułatwiają dostęp do kultury, umożliwiają organizację koncertów, warsztatów artystycznych, pikników, ale stają się po prostu popularnymi miejscami spotkań, odpoczynku. Integrują lokalną społeczność – mówi wicemarszałek Olgierd Kustosz.

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego projekty budowy świetlic przedstawiało kilkunastu samorządowców. Z Pyrzyc przyjechała czteroosobowa delegacja – burmistrz Marzena Podzińska, skarbnik gminy Danuta Bartków, wiceprzewodnicząca rady gminy Iwona Ksel oraz sołtys Bogdan Sak z miejscowości Młyny, gdzie powstanie zupełnie nowa świetlica. Obiekt, razem z wyposażeniem, ma kosztować ponad 570 tys. zł. Wsparcie z PROW wynosi 362 tys. 878 zł.

Władze gminy Wolin przybyły do Szczecina podpisać umowę na dofinansowanie budowy dwóch świetlic – w miejscowościach Koniewo i Kodrąbek. Wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu koszty inwestycji wyniosą prawie 1,9 mln zł. Dofinansowanie to 930 tys. 155 zł. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i w pełni wyposażone w meble oraz sprzęt RTV / AGD. W świetlicy planowane są zajęcia plastyczno-techniczne oraz inne inicjatywy integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Gmina Resko otrzyma ponad 409 234 zł na budowę i wyposażenie Centrum Aktywności Lokalnej w Starej Dobrzycy Całkowity koszt inwestycji to ponad 640 tys. zł.

Do gminy Chojna trafi 500 tys. zł dofinansowania na budowę świetlicy w Krajniku Dolnym (całkowity koszt to ponad 975 tys. zł). Budynek będzie miał 169 m kw. powierzchni, a zaplanowano go przy nowej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki temu miejscowości zyska atrakcyjną przestrzeń publiczną, miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, społecznych.

Gmina Darłowo również otrzyma 500 tys. zł z PROW na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Krupy. Cała inwestycja ma kosztować ponad 950 tys. zł.

W tym tygodniu dobre wiadomości o budowie i modernizacji lokalnych obiektów kultury dotarły także do innych miejscowości Pomorza Zachodniego. Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska odwiedziła m.in. Czaplinek (326 tys. zł dofinansowania na świetlicę wiejską w Pławnie, przebudowa i zmiana funkcji budynku mieszkalnego) i Dygowo. Ta gmina otrzymała 500 tys. zł z budowę świetlicy w Kłopotowie.

Na tegorocznej liście „Inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 znalazły się w sumie 34 projekty o wartości prawie 15 mln zł. Ośrodki mogły ubiegać się gminy i instytucje kultury.

To już drugi nabór wniosków na zadania związane z inwestycjami w obiekty pełniące funkcje kulturalne. Pierwszy odbył się w 2018 r. Zawartych został 37 umów na łączną kwotę blisko 16 mln zł.

Źródło: WZP

02-10-2021 Redakcja

Portal iPyrzyce.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

PYRZYCE POGODA
Reklama [C]
Reklama [D]

Sonda

Podoba Ci się portal iPyrzyce.pl ?

NIE
TAK
NIE MAM ZDANIA
Reklama [E]
Reklama [F]
Reklama [G]
Reklama [H]

Ogłoszenia