Wojewódzkie święto plonów w Przelewicach.

Tegoroczne żniwa i prace polowe w regionie dobiegły końca. Zgodnie z rolniczą tradycją zwieńczeniem tego okresu są dożynki. Wspólne świętowanie na Pomorzu Zachodnim odbyło się w sobotę, 4 września 2021 r. w Przelewicach. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Wydarzenie połączyło tradycyjną część: nabożeństwo, korowód, występy kapel ludowych, obrzęd dożynkowy, prezentacje ludowych zespołów; z częścią rozrywkową na którą złożył się program muzyczno-kabaretowy, a w nim m.in. skecze, wiersze i koncerty. Poznaliśmy także laureata konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy.

– Jesteśmy wdzięczni za plony za ten rok. Oby następny był jeszcze lepszy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jarmark kusił produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy zaprezentowali m.in. ogórki kołobrzeskie, miody, sery kozie, paprykarz, powidła radziszewskie, przetwory z malin, pasztet marwicki oraz chleb i paszteciki gwdowskie.

Nie zabrakło atrakcji dla rodzin – konkursów i zabaw dla dzieci, malowania twarzy, balonów, dmuchanych zamków i zjeżdżalni. Podczas wydarzenia zostały wręczone także nagrody w dwóch konkursach: Sołtys Roku oraz Piękna Zachodniopomorska Wieś.

O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 65 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich. Najlepsi, tegoroczni, zachodniopomorscy sołtysi pochodzą z gmin: Stargard, Kalisz Pomorski i Krzęcin. Laureatami dziewiątej edycji plebiscytu zostali: Wioletta Zientek z Rogowa, Violetta Zbytek z Białego Zdroju oraz Maciej Radomiak z Objezierza. Każdy z nich otrzymał nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł.

– Sołtysi to liderzy swoich małych ojczyzn. To wokół których skupia się życie kulturalne i społeczne. Dzięki nim miejscowości tętnią życiem każdego dnia – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Do najpiękniejszej wsi na Pomorzu Zachodnim, Objezierza, trafi aż 40 tys. zł. Dla jej społeczności to olbrzymie wsparcie finansowe, które pozwoli na zrealizowanie marzeń i inwestycji często do tej pory odkładanych na bliżej nieznaną przyszłość. Za zajęcie drugiego miejsca Rogowo otrzymało nagrodę w wysokości 30 tys. zł, a ostatnie miejsce na podium (20 tys. zł) zajęła Dargomyśl. W ramach konkursu wręczono również jedno wyróżnienie (10 tys. zł) dla Krzęcina. Łączna pula środków w konkursie wynosiła 100 tys. zł.

Dodatkowo na dożynkach w oranżerii Szpital „Zdroje” postawił mobilny punkt szczepień.

Źródło: WZP

10-09-2021 Redakcja

Portal iPyrzyce.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

PYRZYCE POGODA
Reklama [C]
Reklama [D]

Sonda

Podoba Ci się portal iPyrzyce.pl ?

NIE
TAK
NIE MAM ZDANIA
Reklama [E]
Reklama [F]
Reklama [G]
Reklama [H]

Ogłoszenia